Kratkovidnost narašča – tudi med otroki. Kaj lahko storimo?
Miopija – medicinski izraz za kratkovidnost – je v porastu. In morda še bolj zaskrbljujoče je, da ta trend prizadene tudi otroke. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je bilo leta 2020 2,6 milijarde kratkovidnih ljudi, pričakuje pa se, da bo ta številka do leta 2030 narasla na 3,4 milijarde. Medtem pa je tretjina otrok in mladostnikov po svetu prizadeta zaradi miopije, kaže nedavna študija, objavljena v British Journal of Ophthalmology (BJO). Kratkovidnost se sprva morda ne zdi kot pomemben problem – navsezadnje so simptomi enostavno odpravljeni z očali ali kontaktnimi lečami. Vendar pa je miopija v resnici eden vodilnih vzrokov za okvaro vida in lahko privede do slepote. Trendi kažejo, da se resnost miopije povečuje, kar vodi v pojav “visoke miopije”, kar pomeni, da miopija napreduje do točke, ko lahko ogrozi človeka z makularno degeneracijo, katarakto in celo glavkomom ter odlepitev mrežnice.
Otroci razvijajo miopijo v mlajši starosti, kar povečuje njihove možnosti za razvoj visoke miopije in z njo povezanih težav. Študija BJO je pokazala, da se je kratkovidnost pri otrocih med letoma 1990 in 2023 trikrat povečala, pri čemer je bilo povečanje “posebej opazno” po pandemiji COVID-19. Zakaj pa narašča število primerov miopije in kaj lahko storimo, da upočasnimo ali celo obrnemo ta trend?
Odraščanje znotraj prostorov
Hiter porast miopije po svetu izključuje genetske vzroke, kar je znanstvenike spodbudilo, da so začeli iskati odgovore med okoljskimi dejavniki. Nekateri odgovori se zdijo povezani z izobraževanjem – ali stranskim učinkom le-tega – ter preživljanjem časa v notranjih prostorih. Čim starejši ste, tem bolj verjetno je, da ste kot otrok več časa preživeli na prostem. Toda mnogi otroci 21. stoletja doživljajo otroštvo, ki je precej drugačno od tistega, ki so ga doživeli njihovi starši, saj je vedno več ljudi, ki živijo v mestih, starši pa so bolj nagnjeni k temu, da svoje otroke obdržijo znotraj zaradi varnosti. COVID-19 ni pomagal: med zaprtji so mladi preživeli še manj časa na prostem in več časa pred zasloni. To je imelo učinek pospeševanja napredovanja miopije, zlasti pri mlajših otrocih.
Zakaj preživljanje časa na prostem pomaga vašemu vidu?
Raziskovalci še vedno ugotavljajo, zakaj preživljanje časa na prostem v naravni svetlobi pomaga preprečevati miopijo. Morda je to povezano z intenzivnostjo svetlobe – sončna svetloba je svetlejša od večine notranje razsvetljave, kar lahko spodbuja boljšo rast oči. Lahko pa je tudi povezano z dopaminom, ki se sprosti v oko, ko sončna svetloba pride v stik z mrežnico. Dopamin pomaga preprečiti, da bi oko raslo predolgo, kar je ključnega pomena za zmanjšanje možnosti za miopijo. Ali pa je lahko povezano z sintezo vitamina D, ki jo sproži preživljanje časa v naravni svetlobi, kar prav tako zavira miopijo.
Koliko časa na prostem res naredi razliko?
Ena študija je v osnovnih šolah v Šanghaju na Kitajskem od skupin učencev zahtevala, da si zagotovijo dodatnih 40-80 minut časa na prostem, medtem ko je kontrolna skupina še naprej vzdrževala svoje obstoječe navade, ki so vključevale le nekaj več kot dve uri na dan na prostem. Po dveh letih je incidenca miopije v testnih skupinah padla za 11-16% v primerjavi s kontrolno skupino. V Optiki Poljšak ponujamo Zeiss MyoCare stekla, ki pomagajo upočasniti napredovanje miopije, še posebej pri otrocih in mladostnikih. Obiščite nas in poskrbite za zdravje svojih oči!