Ste kdaj zavrnili povabilo, ker niste želeli voziti ponoči? Ali vas bleščanje prihajajočih avtomobilskih žarometov moti? Niste edini. Naš vid se spreminja s starostjo, še posebej v 50. in 60. letih. Tu je nekaj nasvetov, s katerimi si lahko pomagate pri nočnem vidu in počnete stvari, ki jih imate radi.
Zakaj težje vidimo ponoči?
S staranjem se naši zenici postopoma manjšata zato se ne širita tako hitro kot včasih. Manjša zenica pomeni, da manj svetlobe doseže vašo mrežnico, zato je ponoči vse težje videti. To je znano kot nočna slepota, stanje, zaradi katerega se vaše oči težje prilagajajo na svetlobo. Zaradi tega je nočna vožnja v 50. in 60. letih in pozneje še posebej naporna.
Če imate katerega od naštetih simptomov na spodnjem seznamu, se dogovorite za okulistični pregled. Okulist lahko odkrije razlike med dnevnim in nočnim vidom, ter s pravilno izbiro stekel, ki vsebujejo poseben filter, pripomore k olajšanju bolečin, zmanjšanju efekta bleščanja, manj zaslepljenosti in sojev okoli luči ter vam tako omogoči bolj samozavestno nočno vožnjo.
5 znakov težave z nočno vožnjo:
- Ne vidite jasno prometnih znakov
- Nezmožnost presoje razdalje in hitrosti
- Ne morete brati avtomobilskih instrumentov, GPS zaslonov ali zemljevidov
- Težave pri gledanju zaradi bleščanju žarometov
- Izguba stranskega vida
Stekla z nanosom proti bleščanju in drugi nasveti
Vaš okulist vam lahko predpiše posebna očala za nočno vožnjo z antirefleksno prevleko. AR premaz pomaga zmanjšati bleščanje, izostri vid in vam pomaga bolje videti na cesti ponoči. Stekla Carl Zeiss, razvita z DriveSafe tehnologijo, lahko zmanjšajo tudi razpršenost luči, zaslepljenost, bleščanje in druge vidne motnje.
5 nasvetov za varno vožnjo ponoči:
- Naj bodo vetrobranska stekla čista
- Pazite na svojo hitrost, da ne boste prehitevali žarometov
- Pri vožnji po neznani poti vozite počasnejše
- Obnovite svoje vozne sposobnosti s tečajem varne vožnje
- Izogibajte se temnim cestam, ko ste utrujeni